Loading...
Zwiedzaj z nami

Top 10 miejsc w Bieszczadach

Top 10 miejsc w Bieszczadach

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Spopularyzowane przez internet powiedzenie jest kwintesencją klimatu Bieszczad. Miejsce, w które uciekamy, by choć w okresie wakacyjnym odpocząć od technologii i cywilizacji. Jednak, które miejsca są najbardziej godne uwagi? Przecież przez dwa tygodnie nie da się zobaczyć wszystkiego. Przedstawiamy subiektywną listę najlepszych miejsc w Bieszczadach. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

1. Jezioro Solińskie

Sztuczny zbiornik wodny, na brzegu, którego znajduje się miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk. Miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Atutem jeziora jest obowiązująca na całym obszarze tzw. strefa ciszy, to znaczy zakaz używania silników. Zakaz ten nie dotyczy jedynie policji i służb ratowniczych. W okresie letnim, po jeziorze kursują statki wycieczkowe. W miejscu tym jest wiele gatunków ryb, dodatkowo miejsce posiada walory krajobrazowe.

2. Tarnica

Najwyższy szczyt Bieszczad. Prowadzą do niego dwa piesze szlaki turystyczne:
– Ustroń-Wołosate
– Biała-Grybów
Oba wytyczone są obok przełęczy pod Tarnicą. Jednak szlak biała-Grybów jest nieco bardziej stromy. Dodatkową atrakcją jest Jaskinia w Tarnicy. Wejście do niej jest niemożliwe ze względu na bezpieczeństwo. Mimo to wytyczona obok trasa zapewnia niezapomniane widoki.

3. Muczne

Malutka miejscowość leżąca w dolinie potoku Muczny. Miejsce idealne dla samotników i ludzi szukających harmonii z naturą. Jednak odnajdą się tu również historycy, gdyż w tej spokojnej dzisiaj miejscowości otoczonej zewsząd przyrodą w roku 1944 dokonano mordu na ludności polskiej. Obecnie znajduje się tam pomnik upamiętniający owo wydarzenie.

4. Myczkowce

Mała wioska z wieloma atrakcjami. Znajduje się tam między innymi:
-Park Miniatur- Centrum Kultury Ekumenicznej. Park ten podzielony jest na dziesięć wzgórz, na którym umieszczone są makiety cerkwi, kościołów prawosławnych i katolickich. Prace pogrupowane są tematycznie. W centrum znajduje się pomnik Jana Pawła II, orędownika ekumenizmu.
-Ogród Biblijny przy Ośrodku Rehabilitacyjno- Wypoczynkowym Caritas. Miejsce to ma na celu przybliżyć historię Jezusa z Nazaretu. Jest to interaktywny sposób na zrozumienie treści biblijnych. Odnajdziemy tu makiety konkretnych miejsc z życia Jezusa. Pozwalają one na odtworzenie wydarzeń. Znajduje się tu m.in.: miniatura Świątyni Jerozolimskiej, Morze Czerwone, po którym można przejść czy meandry rzeki Jordan. Miejsce to oprócz nauki moralnej dla chrześcijan posiada też walory estetyczne. Miejsce jest zadbane, a wszystkie elementy wykonane kunsztownie i dokładnie.

5. Siekierezada

Coś dla fanów intertekstualności. Jest to knajpa w miejscowości Cisne, która tytułem nawiązuje do powieści Edwarda Stachury „Siekierezada albo zima leśnych ludzi”. Dzieło opowiada o urokach prostego życia. Główny bohater zatrudnia się jako drwal, nieco nadużywa alkoholu, mimo to cięzko pracuje. Wystrój wnętrza nawiązuje do tejże historii, gdyż przepełnione jest diabłami, siekierami i pracami różnych artystów. Popularnością cieszy się grzane wino i piwo, a także odbywające się tutaj wieczorki poetyckie.

6. Browar Ursa Maior

Jedyny, lokalny browar na terenie którego organizowane są wycieczki umożliwiające zobaczenie wnętrza wytwórni, a także spróbowania lokalnych przysmaków. Wszystkie znajdujące się tam piwa są górnej fermentacji, niepasteryzowane. Nazwa oznacza „Wielka Niedźwiedzica”, a inspiravją do niej były słowa poety Aleksandra Hrabiego Fredry „Z gór czarnych kurzyło się wkoło – na co tam zwykli mawiać, że niedźwiedzie piwo warzą.

7. Bieszczadzka kolejka wąskotorowa

Niegdyś ważny szlak komunikacyjny, dzisiaj niesamowita atrakcja umożliwiająca podziwianie panoramy Bieszczad. Trasa wycieczki jest bardzo urozmaicona, dodatkowo na życzenie turystów kolejka zatrzymuje się w dowolnym miejscu. Dla osób żądnych wrażeń możliwe jest zorganizowanie swingowanego napadu sześciu konnych bandytów tzw. Bandy Krzycha.

8. Chatka Puchatka

Schronisko jak na filmach przygodowych. Można przyjść, zjeść kanapki, kupić wrzątek i odpocząć po ciężkiej wędrówce, wszak to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. Klimatyczne, lecz bez możliwości nocowania. Chwila przerwy i trzeba ruszać w dalszą drogę.

9. Wodospady

Nie można być w Bieszczadach nie widząc wodospadu. Jest ich bez liku, a każdy piękny i wyjątkowy. Prawdziwe cuda natury. Polecamy szczególnie wodospad na potoku Huskim, gdyż obok znajdują się ruiny młyna, niegdyś napędzanego przez potokową wodę. Inne woospady warte zobaczenia to np.: wodospad Kasarda, wodospad „Siklawa Ostrowskich” w Wietlinie czy wodospad okresowy w Komańczy

10. Muzea

Bieszczady to nie tylko wędrowanie i obcowanie z naturą, dla lubiących słuchać przewodnika polecamy Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych lub Muzeum Historii Bieszczad w czarnej Górze. Jesteśmy pewni, że solidna porcja informacji zadowoli nawet najbardziej wymagającego turystę.

Bieszczady to wyjątkowy region naszego kraju. Tam każdy znajdzie coś dla siebie, moglibyśmy wymieniać jeszcze długo. Miejsce niesamowite i skłaniające do refleksji. Przekonują nas o tym wciąż aktualne piosenki Starego Dobrego Małżeństwa. Lecz o uroku tego miejsca najlepiej przekonać się na własne oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *