Loading...
Poradniki

Sposoby na oparzenia słoneczne

oparzenia słoneczne - sposoby

Ze słońcem nie ma żartów. Chwila nieuwagi i można się poparzyć. Nieplanowana drzemka na słońcu czy roztargnienie przez które zapomnieliśmy posmarować się po wyjściu z wody wystarczą, aby mieć kłopoty. Istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z poparzeniami słonecznymi, zanim jednak do nich przejdziemy ostrzegamy, że jeśli oparzeniom towarzyszą bóle głowy, nudności, gorączka lub dreszcze, a na skórze pojawiają się pęcherze lub cieknące bąble należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku dzieci natomiast każde oparzenie powinien zobaczyć lekarz.

Szybka pomoc

Szybka, doraźna pomoc może przynieść sporą, natychmiastową ulgę. Polecamy chłodny prysznic podczas którego obniżymy temperaturę skóry i zmyjemy resztki kosmetyków zaaplikowanych wcześniej na jej powierzchnię. Pamiętajmy tylko, aby nie suszyć skóry intensywnymi ruchami przy użyciu szorstkiego ręcznika. Przykładajmy go delikatnie czekając aż ręcznik wchłonie wodę.

Domowe sposoby

Wśród sprawdzonych sposobów na piekącą, zaczerwienioną skórę jest wykorzystanie wybranych produktów nabiałowych choćby kwaśnego mleka lub kefiru. Nie wchodzą w grę produkty, do których dodano cukier, który w zetknięciu z podrażnioną skórą mogą pogorszyć jej stan. Kolejnym środkiem, który złagodzi podrażnioną oparzeniami skórę jest aloes – możliwy do zastosowania jako okład z soku i miąższu wyciśniętego wprost z rośliny bądź jako kupiony w drogerii ekstrakt.
Wśród środków dostępnych w każdym domu warto wspomnieć o sodzie oczyszczonej – roztwór z sody i wody nałożony na skórę w formie kompresu przyniesie sporą ulgę.
Zawierający likopen pomidor również pomoże, a dodatkowo złagodzi możliwy stan zapalny.
Papka wykonana z płatków owsianych to sprawdzona metoda na poparzenia.

Pomoc z apteki

Ulgę przyniosą wszelkie preparaty zawierające mentol, poparzona osoba od razu poczuje ulgę. Kojący wpływ na skórę odczujemy po aplikacji preparatem zawierającym D-Pantenol czyli witaminę B5, która działa na skórę kojąco i regenerująco. Sprawdzą się również preparaty zawierające witaminę A oraz E. Wizyta w aptece pozwoli nam na wybór maści i żeli wśród preparatów OTC czyli tych dostępnych bez recepty. Wśród nich znajdziemy między innymi maści antybakteryjne przyśpieszające regenerację nabłonka, preparaty witaminowe o działaniu przeciwzapalnym, maści o działaniu dezynfekującym i odkażającym, łagodzącym podrażnienia, czy też o działaniu naprawczym. Do tego dochodzi cała gama środków uśmierzających ból, wykorzystujących właściwości mentolu i aloesu – będą działać na podrażnioną skórę jak cudowny lodowy okład. Występują pod różnymi nazwami handlowymi i pracownicy apteki z pewnością prawidłowo doradzą Wam, które będą najlepsze. Ceny wspomnianych preparatów zaczynają się już od kilku złotych, choć oczywiście są również droższe.

Na koniec raz jeszcze przypominamy o traktowaniu poważnie dolegliwości związanych z poparzeniami słonecznymi, szczególnie jeśli towarzyszą im objawy wskazujące dodatkowo na udar. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się po profesjonalną pomoc medyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *