Loading...
Pozostałe

Rodzaje rękodzieła

Rodzaje rękodzieła

We współczesnym świecie przepełnionym masową produkcją coraz częściej powracamy do rzeczy unikatowych i niepowtarzalnych. Popularne stają się wszelkiego rodzaju warsztaty „handmade” czy jak kto woli „zrób to sam”. Cóż może być bardziej unikalnego niż praca naszych własnych rąk? Zajmowanie się taką twórczością przynosi mnóstwo frajdy i satysfakcji, a stworzone rzeczy są naprawdę przepiękne. Czym się jednak zająć, kiedy w około tyle różnorakich możliwości? Rodzajów rękodzieła jest mnóstwo,a o to kilka naszym zdaniem najciekawszych:

Scrapbooking

Popularna technika zdobienia, a także wykonywania albumów fotograficznych. Polega na przyklejaniu różnych drobnych elementów. Wykorzystywane są wszelkiego rodzaju wstążeczki, kolorowe tasiemki, wycinanki czy wykrojniki. Efekt końcowy przypomina kolaż.

Garncarstwo

Rzemiosło znane od najdawniejszych czasów, za pomocą koła garncarskiego lub jedynie za pomocą własnych rąk z gliny wytwarza się różnego rodzaju naczynia, które są następnie wypalane w piecu. Można je potem ozdabiać, malując farbkami. Koło garncarskie to dwie tarcze poziome na jednej z nich kładzie się mokrą glinę, drugie koło wprowadza się w ruch nogą co zapewnia kręcenie się górnej tarczy . Dzięki ruchowi naczynie może być szybko formowane dłońmi rzemieślnika.

Szydełkowanie/robienie na drutach

zajęcie polega na zaplataniu ze sobą różnego rodzaju nitek, włóczek. Zaplatane nitki tworzą określone kształty i wzory. Tym sposobem wytwarzać można zarówno ozdobne serwetki, jak i stylowe ubrania. Jest wiele technik robienia na drutach i szydełkowania. Zależne są od grubości włóczki, ściegu jaki wybierzemy. Ścieg to określony sposób w jaki zaplatamy ze sobą niteczki w celu powstania konkretnego, zamierzonego wzoru.

Wikliniarstwo

Jest to sposób zaplatania wikliny w celu stworzenia ozdobnych koszy, naczyń. Wiklina to witki określonych rodzajów wierzb. Aby jednak można ją było zaplatać musi ona przejść specjalną obróbkę. Proces ten jest długi i sprawia, że podczas wyginania wicie nie łamią się.

Decoupage

Jest to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię cieniutkich warstw serwetek. Tą technią zdobić można bardzo wiele powierzchni. Najbardziej popularne jest ozdabianie np.: drewnianych szkatułek. Ozdobione tą techniką rzeczy wyglądają stylowo, często stylizowane są w ten sposób na przedmioty typu vintage. Obecnie coraz więcej sklepów papierniczych ma w swoim asortymencie dostępne przedmioty potrzebne do tworzenia decoupage.

Lepienie z masy solnej

Zajęcie popularne wśród dzieci polega na tworzeniu przedmiotów z masy, która konsystencją przypomina modelinę. Powstaje z soli, wody i mąki. Powstałe rzeźby suszy się, a następnie można pomalować.
Inne możliwości to np.: haftowanie, które nie cieszy się zbyt dużą popularnością, lecz motyw ten wraca ostatnio na ubraniach wielu marek, tkactwo czy modelarstwo.

Podsumowanie

Zajmowanie się rękodziełem to przede wszystkim twórcze i rozwijające zajęcie. Może stać się naszą pasją, jednak często potrzeba do niego wiele cierpliwości i precyzji. We współczesnym świecie, gdzie rękodzieło jest doceniane taka praca może stać się również źródłem zysku. Mimo to najważniejsze, aby zajęcie dawało nam radość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *