Loading...
Pozostałe

Linie kroplujące

nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie upraw jest niezmiernie ważne dla każdego ogrodnika i rolnika, szczególnie jeżeli nie jest to tylko zajęcie hobbystyczne, ale sposób na życie. Obecnie uprawiając rośliny możemy skorzystać z wielu nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym praca stanie się łatwiejsza, a efekty są znacznie lepsze. Podobnie jest z systemami nawadniającymi. Dzięki temu, że zostało zautomatyzowane podlewanie roślin stało się bardzo łatwe, nawet jeśli wymagają tego duże obszary. Dostępnych jest kilka rodzajów systemów nawadniających. Najtrudniejsze jest ich zamontowanie, ale nie można zapominać o konserwacji i regularnych przeglądach, co da nam gwarancję długiego użytkowania. Obecnie mamy kilka metod automatycznego nawadniania: zraszacze, mikrozraszacze, linie kroplujące. Od rodzaju roślin i wielkości ogrodu zależy jaki rodzaj wybierzemy.

Linie kroplujące – wady i zalety.

Nie trzeba długo przekonywać do zalet nawadniania kroplowego. Przede wszystkim to bardzo duża oszczędność wody w stosunku do tradycyjnych metod, nawet do 70%. Ci, którzy korzystają z tego rozwiązania na pewno potwierdzą. Kolejnymi argumentami są oszczędność czasu i wysiłku, jaki należy włożyć w podlewanie roślin. Ponieważ cały system jest zautomatyzowany naszym zadaniem będzie jedynie sprawdzanie, czy wszystko działa zgodnie z naszymi oczekiwaniami i czy rośliny są odpowiednio nawodnione. Ze strony roślin to rozwiązanie również jest znacznie bardziej korzystne, ponieważ woda jest dostarczana bezpośrednio w okolice systemu korzeniowego, delikatne części, jak liście, czy kwiaty są omijane, co zapobiega poparzeniom i chorobom grzybiczym. Niezmiernie ważna jest dbałość o linie kroplujące, pamiętając o ich przechowywaniu szczególnie zima, gdzie niesprzyjające warunki mogą doprowadzić do zniszczenia całego systemu. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę to kroplowniki, które mają tendencję do zapychania się. Ważne też, żeby pamiętać o uszkodzeniach mechanicznych, do jakich może dochodzić podczas eksploatacji. Odpowiednia filtracja i konserwacja zapobiegają powyższym problemom.

Kiedy stosować nawadnianie kropelkowe?

Dla ogrodników, którzy zajmują się uprawą warzyw lub kwiatów w tunelach foliowych lub szklarniach najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie systemu nawadniania kroplowego. Ta metoda sprawdza się również przy żywopłotach, krzewach, a także w sadach. Ważne jest tutaj, że obejmuje duże powierzchnie i dzięki nawadnianiu kropelkowemu każda roślina otrzymuje taką samą ilość wody, regulowaną za pomocą kroplomierzy. Takie rozwiązanie daje zdecydowanie większą kontrolę nad swoimi uprawami, ponieważ każda roślina otrzymuje jednakową ilość wody. Dzieje się tak dzięki rozłożeniu systemu taśm lub rur polietylenowych, które są podłączone do źródła wody. Wszystkie taśmy posiadają kroplowniki, które umieszczone są w pobliżu każdej rośliny i w ciągły, czasowy sposób dostarczają jej wody. Podlewanie jest skierowane punktowo, co pomaga oszczędzić wodę, a jedocześnie powoduje, że żadna roślina nie zostaje pominięta. Przy nawadnianiu dużych powierzchni warto zamontować linie kroplujące, które posiadają kroplowniki z kompensacją ciśnienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda na całym terenie jest zużywana równomiernie. Jest to niezmiernie ważne, bo zapewnia właściwe nawodnienie każdej roślinie i nie ma ryzyka, że jakaś część upraw będzie przewodniona lub przesuszona. Kroplomierze są mocowane do ziemi za pomocą szpilek, co zapobiega ich przesuwaniu się i jednoczesnemu marnowaniu wody.

Podsumowanie.

Każda automatyczna forma nawadniani roślin to przede wszystkim wygoda, ale również znaczna oszczędność wody, a co za tym idzie pieniędzy. Inwestycja taka na pewno przyniesie dużo korzyści, szczególnie jeżeli uprawa roślin to nasza pasja, ale również codzienność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *