Loading...
Poradniki

Jak uchronić się przed kleszczami?

jak się uchronić przed kleszczami

Coraz lepszy dostęp do informacji sprawił, że wszyscy już niemal wiemy, iż kleszcze są nosicielami groźnych chorób takich jak kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) czy borelioza, szczególnie trudna do zdiagnozowania. Starajmy więc chronić przed nimi siebie i najbliższych. Zaraz dowiecie się jak to robić.

Co zrobić w przypadku kleszcza?

Kleszcze zazwyczaj atakują ludzi w wybrane rejony ciała – są to pachwiny, ręce i stopy oraz miejsca na wysokości głowy, często za uszami. Momentu samego ugryzienia z pewnością nie poczujemy, ponieważ kleszcze wgryzając się w skórę wydzielają substancję o charakterze znieczulającym. Mimo, iż fakt ugryzienia przez kleszcza nie oznacza jeszcze choroby nie powinniśmy popadać w nonszalancję – oglądajmy skórę swoją i swoich bliskich, ponieważ jak donoszą najnowsze badania aż jeden na sześć osobników może być nosicielem wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Wiedząc to i widząc na ciele kleszcza nie powinniśmy z kolei wpadać w panikę – dopiero wielogodzinne żerowanie pajęczaka na naszym ciele, mówi się o około 36 czasem o 48 godzinach, może być dla nas niebezpieczne.

Poradniki mówią, żeby ze znalezionym na skórze kleszczem udać się na pogotowie. Różnie jednak bywa z gotowością lekarzy do wyjmowania kleszczy – czasem wynika to po prostu z konieczności zajęcia się osobami bardziej potrzebującymi pomocy. Wielogodzinne oczekiwanie na korytarzu pogotowia może okazać się przeciwskuteczne – im dłużej kleszcz żeruje tym większa szansa zakażenia.

Warto więc poznać technikę samodzielnego usuwania kleszczy. W warunkach domowych najczęściej używać będziemy pęsety – w usuwaniu kleszczy chodzi o to, aby usunąć go wraz z główką. Najważniejsze jest odpowiednie ustawienie pęsety – przy skórze przed tułowiem – chwytamy i ruchem o jednostajnym natężeniu siły odhaczamy narządy gębowe. Użyteczne narzędzie do usuwania kleszczy znajdziemy również w aptece. Ważny jest spokój i opanowanie, z pewnością sobie poradzicie. Miejsce po usunięciu kleszcza dezynfekujemy alkoholem lub wodą utlenioną.

Jak się chronić

Po pierwsze należy wiedzieć, że mimo świadomości niebezpieczeństwa można się zdarzyć, że kleszcz nas zaatakuje. Czasy, w których, aby złapać kleszcza należało iść w głęboki las dawno minęły, dziś wystarczy już wizyta w miejskim parku. Oczywiście sprawdzają się rady o jasnej odzieży, długich nogawkach i rękawach, ryzyko, to fakt, jest mniejsze, ale nie znika. Można stosować środki odstraszające kleszcze pamiętając wszakże, że te faktycznie skuteczne czyli preparaty zawierające DEET są groźne dla naszego układu nerwowego i mogą wchłaniać się przez skórę. Porady o odstraszającym działaniu zapachu niektórych ziół można wypróbować, dlaczego nie, ale raczej nie warto zakładać, że działają. Polecane są lawenda lub czosnek. Wiecie co ma sprawdzoną w 99% skuteczność, co polecają lekarze – otóż szczepionkę! Tylko tyle i aż tyle. Wskazuje się, że najlepsza pora na szczepienie to zima lub wczesna wiosna – trzy dawki szczepionki roztoczą ochronę na okres 3 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *