Loading...
Zwiedzaj z nami

Fontanny w Warszawie

fontanny w warszawie

Letnia, słoneczna pogoda jest dla wielu z nas motywacją do spędzenia czasu z rodziną. Często wybieramy odpoczynek na świeżym powietrzu np.: nad wodą. Plażowanie jednak wiąże się z masą przygotowań, szczególnie, gdy zabieramy ze sobą dzieci. Łatwiejszą, lecz równie efektowną propozycją jest wycieczka do parku fontann.
Na ilość odsłon tej atrakcji w Warszawie nie możemy narzekać.

Multimedialny Park Fontann na Podzamczu

Ostatnimi laty najchętniej odwiedzanym tego typu obiektem jest Multimedialny Park Fontann na Podzamczu. Na odwiedzających czekają trzy zbiorniki wypełnione wodą, a także tzw. fontanna sucha z tryskającymi strumieniami. W ciągu dnia miejsce to jest idealne na rodzinny piknik. Bliskość wody zapewnia przyjemny chłód, natomiast usytuowanie parku pozwala podziwiać piękną zabudowę Starówki. Najmłodsi też się nie nudzą. Obserwowanie tryskającej z różną prędkością i na różne wysokości wody fascynuje każdego, małego odkrywcę. A gdy fontanna zostanie rozpracowana można wybrać się na spacer zwieńczony lodami. Rodzice muszą przygotować się na mokre ubranka swoich pociech, gdyż bieganie po tryskających strumieniach fontanny suchej to obowiązkowy element takiego pikniku.

Wieczorem natomiast miejsce rodzinnej sielanki zamienia się na miejsce idealnych, romantycznych randek. Choć zafascynowanych światłami dzieci też nie brakuje. Co roku, w okresie wakacyjnym około godziny 21 w parku organizowane są pokazy świetlne. W roku 2018 za pomocą wody i światła opowiadana jest historia pod tytułem „Książę niedźwiedź”. Wirujące strumienie oświetlone ledowymi reflektorami przybierają fantastyczne kształty i kolory, a oprawa muzyczna wprowadza w magiczny, bajkowy świat. Wstęp na widowisko podobnie jak do całego obiektu jest bezpłatny.

Mieszkańcy innych miejscowości nie powinni się martwić, gdyż podobne atrakcje można spotkać między innymi we Wrocławiu czy Bydgoszczy.

Pozostałe fontanny w Warszawie

A co dla osób nie mających czasu na całodniowe wypady? Radzimy połączyć przyjemne z pożytecznym. Sobota często jedyny dzień, w którym mamy czas na zrobienie zakupów. Pakujemy się więc całą rodziną i jedziemy do galerii. Dzieci biegają i krzyczą, a po chwili są znudzone, a my stresujemy się coraz to nowymi problemami. Idealnym pomysłem jest zatrzymanie się choć na chwilę przed fontannami.

W Warszawie można je spotkać na przykład:

  • przy centrum handlowym „Arkadia” – niewielka fontanna tryskająca strumieniami wody, pozwoli złapać oddech wśród gwaru i zakupowego haulu, a także zaciekawi dzieci i pozwoli zapomnieć o wszystkich niezbędnych gadżetach, które muszą posiąść na tychże właśnie zakupach.
  • Przy Parku Wola – nieckowy zbiornik wypełniony wodą, który pozwoli schłodzić ręce zmęczone ferworem dźwigania reklamówek
  • w Galerii Mokotów – okrągła fontanna znajdująca się w środku budynku, idealny punkt orientacyjny, aby szukanie osoby z którą się umówiliśmy nie trwało wieczność
  • w Promenadzie – bardziej rozbudowana wersja fontanny w środku. Spadające z sufitu okręgi wody, małe wodospady i oświetlenia robią wrażenie, szczególnie w połączeniu z innymi atrakcjami dla dzieci. Woda zapewnia nie tylko atrakcyjny wygląd galerii, ale także świeżość powietrza.

A co z osobami bardziej wymagającymi? Tymi, którzy fontannę oglądać chcą, aby podziwiać dzieło ludzkich rąk? Dla nich też mamy propozycję.

Spragnionych harmonii kultury z naturą zapraszamy do Łazienek Królewskich, gdzie niedaleko Pałacu Myśliwickiego i woliery dla ptaków znajduję się piękna, klasyczna fontanna ozdobiona rzeźbą Jutrzenki wykonanej przez Zofię Trzecińską-Kamińską, ale to nie jedyne takie miejsce na mapie Warszawy. Również w Ogrodzie Saskim znajduje się żeliwna, rzeźbiona fontanna zaprojektowana przez Henryka Marconiego. Jednak do odwiedzin tych miejsc zachęcamy osoby mające trochę czasu. Niemożliwym bowiem jest, aby do parków wejść na chwilę, gdyż miejsca te zachwycają wszystkim. Kiedy zobaczymy jedno chcemy zwiedzać dalej.

Fontanny wśród dzielnic

Ci, którzy jeszcze nie do końca przekonali się o wyjątkowości miejsc z fontannami podajemy następne przykłady, można by je było wymieniać bez liku. Okazuje się, że fontanny to nie tylko ciekawe miejsce na spędzenie wolnego czasu, ale także fajny gadżet np.: na osiedlu mieszkaniowym. Przekonuje nas o tym fontanna na Osiedlu apartamenty Muranów. Gdy na nią patrzymy nie mamy wątpliwości, że świetnie wpisuje się w design i nowoczesny krajobraz. W takim miejscu aż chce się odpoczywać. Podobna myśl nasuwa się kiedy oglądamy fontanny znajdujące się przy budynkach biznesowych: Fontanna Warsaw Spire czy Fontanna Interaktywna przy ulicy Marynarskiej. Atutem jest nie tylko przyciąganie turystów i osób łaknących odpoczynku. Fontanna staje się symbolem nowoczesności, a jej pozytywne, symboliczne znacznie pozytywnie wpływa na ludzi i relacje.

Standardowe fontanny

Osoby, które wolą fontanny w wersji standardowej zachęcamy do odwiedzenia Placu Grzybowskiego, gdzie fontanna przypomina sadzawkę. Natomiast osoby z okolic Bemowa koniecznie zobaczyć powinny Fontannę przy Amfiteatrze.
Mimo, że fontanna wydawać się może przeżytkiem, a jej symboliczne znaczenia kojarzą się przede wszystkim z górnolotnością i literaturą to jest to ciekawy, godny uwagi element, który może wyrwać nas z wakacyjnej monotonii, a także dać ukojenie podczas intensywnej pracy. Wystarczy dać szansę małym, często niepozornym miejscom lub wręcz przeciwnie, trzeba przekonać się do obleganych i popularnych pokazów. Od dawna przecież wiadomo, że woda to potęga, nawet w tak współczesnym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *